Pradžia » Buitis » Kaip galąsti įrankius

Kaip galąsti įrankius

Peilis, obliaus geležtė, kaltas ir kiti įrankiai visuomet turi būti išgaląsti. Gerai išgaląsti įrankiai žymiai palengvina darbą ir padeda nudailinti dirbinį.

Labai atšipusius ir sugadintus įrankius (pavyzdžiui, su išdaužytais ašmenimis) gali išgaląsti tiktai prityręs meistras, naudodamas rankinį arba elektrinį tekėlą. Tačiau rūpestingai elgiantis su įrankiais, tik pradėjusius šipti, pakanka tik truputį pagaląsti. Tam tikslui reikia turėti galąstuvą (iš smulkiagrūdžio smiltainio arba dirbtinio akmens — karborundo) ir budę (iš smulkiagrūdžio šiferio arba molinio skalūno). Lengvai galima išmokti galąsti kai kuriuos įrankius galąstuvu arba bude.

Paprastai įrankiai pirmiausia  galandami galąstuvu, o po to pustomi bude — nušveičiamos galandant susidariusios, kartais akimis nepastebimos, ašmenų šerpetos. Tačiau dažnai pakanka papustyti kiek atšipusį įrankį tiktai bude. Abu galandimo būdai (galąstuvu ir bude) yra maždaug vienodi. Galandant bet kokį įrankį, jis įkaista nuo trinties į kietą galąstuvą. Grūdintas plienas, iš kurio yra pagaminti įrankiai, įkaitęs suminkštėja — iš dalies praranda  grūdinimo savybes. Įrankio kokybė pablogėja. Kad sumažėtų kaitimas, galąstuvas ir budė galandant sušlapinami vandeniu.

Tokiu būdu plienas šiek tiek aušinamas.

Dažniausiai tenka galąsti peilį. Jo galandimo pagrindinės taisyklės yra šios: ašmenys galandami būtinai iš abiejų pusių  taip, kad jie pamažu plonėtų nuo pentelės link smaigalio tiesia linija, vienodu kampu iš abiejų pusių. Taisyklingai išgaląstų ašmenų skersinis pjūvis turi pleišto arba pailgo lygiašonio trikampio pavidalą. Negalima galąsti vien siaurą ruoželį išilgai ašmenų briaunos ir tuo būdu ašmenų plokštumą padaryti išgaubtą. Išgalandus turi švytėti visa ašmenų plokštuma, o ne vien siauras ašmenų ruoželis.

Peilis imamas dešiniąja ranka už koto arba kriaunų, priglaudžiamas visa ašmenų plokštuma prie galąstuvo, iš viršaus prispaudžiamas kairiosios rankos pirštais ir braukomas per galąstuvą pirmyn ir atgal, paeiliui apverčiant čia viena, čia kita puse. Po to peilis taip pat pustomas ant budės, bet jau nebespaudžiant pirštais.

Obliaus ir kalto geležtės aštrusis nuožambis yra vienoje ašmenų pusėje ir nugaląstas tam tikru kiekvienam įrankiui kampu. Galandant geležtę arba kaltą, pirmiausia žiūrima, kad tas kampas nepakistų, pasiliktų toks pat ir kad nuožambis būtų plokščias, o ne išgaubtas.

Geležtė arba kaltas priglaudžiamas visa aštriojo nuožambio plokštuma prie galąstuvo, prispaudžiamas abiem rankom ir braukomas pirmyn ir algal. Išgalandus galąstuvu ir papusčius nuožambį bude, geležtė apverčiama    kita puse, ir veiksmas kartojamas,kad nusitrintų smulkios ašmenų šerpetos.

Galandimo trūkumus galima pastebėti apžiūrint ašmenis pro gerą didinamąjį stiklą. Vėliau, sukaupę patirties, suprasite ar kokybiškai  pagaląsta pagal tai, kaip atrodo ašmenys.

Balsavimas

Žiūrėta: 5117   |   Balsų: 1   |   Vidurkis:   5
Įvertink: 12345


Komentarai

Kolkas komentarų nėra. Būk pirmas!

Tavo komentaras:
Vardas*:
Komentaras*:
(jei negalite perskaityti apsaugos kodo, tiesiog atnaujinkite puslapį F5 pagalba)
Apsaugos kodas*:
* - privalomi laukai !


Draugai
Zaidimai2.lt,
Zaidimai88.lt,
Nemokami-zaidimai.lt 
flash žaidimai internete.
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai